menu_book

انجام موفقیت آمیز اولین عمل پیوند ریه در سال جدید

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت با بیان اینکه اولین پیوند ریه در سال جدید در بیمارستان مسیح دانشوری با موفقیت انجام شد، گفت: این پیوند حاصل کار تیمی است که با به اشتراک گذاشتن توانمندی های خود برای حیات دوباره و کاهش رنج بیمار تلاش می کنند .

به گزارش وبدا، دکتر مهدی شادنوش رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به انجام موفقیت آمیز اولین عمل پیوند ریه در سال جدید، اظهار کرد: قهرمان اهدا کننده بیماری 33 ساله است که از طریق واحدهای فراهم آوری اعضای بیمارستان مسیح دانشوری شناسایی و بعد از تایید مرگ مغزی و اعلام رضایت خانواده، دوعضو حیاتی وی یعنی قلب و ریه جهت پیوند به دیگر بیماران برداشت شد.
وی ادامه داد: عمل پیوند ریه در روز یک شنبه 22 فروردین و با رعایت پروتکل های بهداشتی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، طی یک کار تیمی و عمل جراحی پیچیده در بیمارستان مسیح دانشوری به بیمار 54 ساله با موفقیت انجام شد.
دکتر شادنوش با بیان اینکه قلب این بیمار نیز در بیمارستان شهید رجایی به فرد نیازمند دیگری پیوند شد، بیان کرد: پیوند ریه، عملی پیشرفته و از نظر پیچیدگی عمل و هماهنگی بین تیم های مختلف درمانی یکی از مشکل ترین پیوندهاست که خوشبختانه ایران از جمله کشورهای پیشگام در زمینه این نوع پیوند در خاورمیانه و آسیا است.
با تصمیم صحیح و به موقع جان بیمارانی که نیازمند عضو پیوندی هستند را نجات دهیم
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت تصریح کرد: این پیوند حاصل کار تیمی است که با به اشتراک گذاشتن توانمندی های خود برای حیات دوباره و کاهش رنج بیمار تلاش می کنند .
وی در ادامه ضمن تشکر از خانواده های اهداکنندگان بابت عمل ایثارگرانه و خداپسندانه در نجات جان دیگر بیماران گفت: اهدای عضو عزیز از دست رفته هر چند تصمیمی سخت است، اما می‌تواند زندگی را به دیگر بیماران نیازمند هدیه کند؛ فردی که دچار مرگ مغزی می‌شود، قلبش تا مدتی می‌تپد، ریه‌هایش نفس می‌کشند، بنابراین نباید اجازه دهیم این اعضای پیوندی در خاک از حرکت بایستند.
دکتر شادنوش در پایان تاکید کرد: ما می‌توانیم نویدبخش زندگی باشیم و با تصمیم صحیح و به موقع جان سایر بیمارانی که نیازمند عضو پیوندی هستند را نجات دهیم
فهرست